Operacje plastyczna pochwy to wbrew pozorom poważna operacja ginekologiczna. Przeprowadzona jest głównie u kobiet, które w wyniku porodów doznały pęknięcia i/lub rozciągnięcia pochwy i krocza.
Problem ten dotyczy około90 % kobiet,które urodziły w sposób naturalny. Często krocze jest specjalnie nacinane (episiotomia-nacięcie krocza), aby ułatwić poród. Jednak pochwa nie odzyskuje już pełnej sprawności i dlatego konieczne jest jej zwężenie, aby poprawić sprężystość pochwy i podnieść jakość życia seksualnego. Wiele kobiet po porodach odczuwa zmianę dotyczącą intymnej strony życia objawiającą się obniżeniem satysfakcji z współżycia seksualnego.
Zabieg polega na zwężeniu pochwy i poprawie napięcia mięśni pochwy/dna miednicy. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy oraz niekiedy odtworzenie mięśni .
Do etapów tej operacji należą:
plastyka przedniej ściany pochwy
plastyka tylnej ściany oraz plastyka krocza
Zależnie od rozległości nieprawidłowych zmian wykonuje się poszczególne etapy bądź też wszystkie łącznie.
Najważniejszą kwestią jest konsultacja z ginekologiem. Przed samym zabiegiem należy także wykonać kilka badań laboratoryjnych (pobranie krwi).
Na około 10-14 dni przed operacją nie wolno przyjmować leków takich jak: aspiryna i jej pochodne, wit. E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych.
Zabieg trwa około 45 minut. Wykonywany może być w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym . W okolicach wejścia do pochwy, na jej tylnej ścianie wykonuje się nacięcie pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy posiadało wygląd zgodny z życzeniem pacjentki. Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne. Po plastyce ściany pochwy ginekolog wykonuję się plastykę krocza. Uzyskane efekty to przede wszystkim zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego i znacząco poprawia jakość życia seksualnego. Operację waginoplastyki można połączyć z plastyką warg sromowych-labioplastyką.
Po zabiegu
Po zabiegu waginoplastyki wizyta kontrolna powinna mieć miejsce około 7 dni po operacji.
Całkowite zagojenie się rany następuje najczęściej po tygodniu, z aktywnością seksualną należy poczekać około 4-6 tygodni (w zależności od rozległości waginoplastyki)
Jeżeli po zabiegu pacjentka przez kilka dni odczuwa utrzymujący się ból, można go złagodzić lekami przeciwbólowymi dostępnymi w każdej aptece nawet bez recepty. Higiena intymna polega na
codziennym podmywaniu się i delikatnym osuszaniu szwów ręcznikiem papierowym poprzez dotyk, niekiedy można założyć niewielki opatrunek.